Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Przyczyny bólu biodra. Jak zahamować silny ból?

14 października, 2024 Przyczyny bólu biodra


Ból biodra może pojawić się z różnych przyczyn, przez co dotyka ludzi w każdym wieku. Niezależnie od źródła tej dolegliwości, utrudnia ona wykonywanie codziennych, nawet prostych czynności, co znacząco obniża jakość życia. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu biodra i co zrobić, żeby go złagodzić?Z czego może wynikać ból biodra?

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu biodra. Najczęściej jest on spowodowany urazem mechanicznym, np. stłuczeniem, zwichnięciem czy złamaniem, który uszkadza lub podrażnia tkanki budujące staw biodrowy. Kolejnym powszechnym problemem jest jego zwyrodnienie, które powoduje postępującą degenerację tkanki chrzęstnej.

Inne potencjalne przyczyny bólu biodra to:

  • choroby o podłożu zapalnym, np. reumatoidalne zapalenie stawów,

  • przeciążenie mięśni biodrowo-lędźwiowych,

  • urazy ścięgien wokół stawu biodrowego,

  • rwa kulszowa,

  • wady wrodzone, np. dysplazja stawu biodrowego,

  • choroby innych tkanek i narządów, np. układu moczowo-płciowego czy przewodu pokarmowego.

Jakie leki mogą złagodzić ból biodra?

Metody leczenia bólu biodra zależą od jego przyczyny. Jeśli dolegliwości wynikają z urazu, przeciążenia czy zwyrodnienia, u ich podłoża leży miejscowe zapalenie. Wywołują je tzw. mediatory stanu zapalnego – cząsteczki odpowiedzialne za jego rozwój i późniejsze podtrzymywanie.

W takiej sytuacji pomóc może lek przeciwbólowy i przeciwzapalny bez recepty na bazie np. deksketoprofenu. Blokuje on produkcję prostaglandyn, które pełnią w organizmie różnorodne funkcje, w tym są m.in. mediatorami stanu zapalnego. Dzięki temu może zmniejszyć nasilenie objawów zapalenia oraz silny ból.

Deksketoprofen łagodzi dolegliwości o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. Zaczyna działać ok. 30 minut od podania, a efekt przeciwbólowy może utrzymywać się nawet do 8. godzin. Dodatkowo lek ten wykazuje dobry profil bezpieczeństwa – ryzyko działań niepożądanych po jego zastosowaniu jest znikome[1].

Inne metody leczenia bólu biodra

Jeśli ból biodra utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wybrać się do lekarza i ustalić jego przyczynę. Można wtedy dostosować terapię precyzyjnie do źródła odczuwanych dolegliwości. Oprócz samych leków przeciwbólowych stosowane są także inne metody, np.:

  • ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, które pozwalają zwiększyć stabilność stawu biodrowego,

  • masaż terapeutyczny,

  • zabiegi rehabilitacyjne, np. laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia.

W trudniejszych przypadkach wykorzystuje się także zabiegi chirurgiczne. Jednym z nich jest artroskopia stawu biodrowego, która wykonywana jest zwykle u osób młodych, u których do uszkodzenia stawu doszło na skutek urazu lub choroby o podłożu zapalnym. W trakcie zabiegu chirurg naprawia lub usuwa nieprawidłową tkankę przy pomocy miniaturowych narzędzi wprowadzonych do stawu przez niewielkie nacięcia.

Zdecydowanie bardziej inwazyjnym zabiegiem jest endoprotezoplastyka biodra, która polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu specjalnym implantem (endoprotezą). Operacja ta przeznaczona jest dla pacjentów ze zwyrodnieniem, u których dotychczasowe leczenie nie przyniosło efektów.

 

Nie warto lekceważyć bólu biodra, zwłaszcza jeśli pojawia się regularnie i od dłuższego czasu. Leki przeciwbólowe mogą pomóc złagodzić tę dolegliwość, jednak poznanie jej przyczyny jest niezbędne w celu ustalenia optymalnego leczenia.

[1] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Artykuł sponsorowany

Redakcja bozpn.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Mindfulness w Warszawie
Hazard
Przyczyny bólu biodra

Jesteś zainteresowany reklamą?