Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie są naturalne sposoby na poprawę krążenia w nogach?

4 lipca, 2024 naturalne sposoby na poprawę krążenia w nogach


Pogorszenie krążenia w nogach stopniowo postępuje wraz z wiekiem. Wskazują na to objawy tj. pajączki naczyniowe, uczucie ciężkości nóg czy narastające w ciągu dnia obrzęki. Jak można wspomóc krążenie krwi w nogach domowymi i naturalnymi sposobami?

Naturalne sposoby na poprawę krążenia w nogach – zalety

Działania poprawiające krążenie krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych są łatwo osiągalne – możesz je wprowadzić do codziennej rutyny od zaraz. Koszt ich wykonywania jest żaden lub wiąże się z ponoszeniem minimalnych wydatków. Cechują się one dużym zakresem bezpieczeństwa i powodują mniej skutków ubocznych niż np. stosowanie leków. W dodatku dzięki nim zmieniasz swój styl życia, a pozytywne nawyki często zostają na dłużej.

Jak naturalnie poprawić krążenie w nogach?

Oto 5 wskazówek, na polepszenie krążenia krwi w nogach:

  1. Utrzymuj nawodnienie. Pijąc minimum 2 litry wody dziennie, wspomagasz swój układ krążenia. Serce łatwiej pompuje krew, która nie jest bardzo zagęszczona. W dodatku odpowiednie nawodnienie poprawia powrót krwi żylnej z nóg do serca, zapobiega jej zastojom w nogach i opóźnia powstawanie żylaków.

  2. Zażywaj suplementy roślinne. Wyciąg z kasztanowca działa uszczelniająco na naczynia krwionośne oraz korzystnie wpływa na ich napięcie. Znajdziesz go pod postacią tabletek i kropli. Wyciąg z kasztanowca jest również składnikiem żelów do stosowania miejscowego. Suplementy diety z miłorzębem dwuklapowym kupisz pod postacią kapsułek i tabletek. Działanie miłorzębu polega na poprawie elastyczności naczyń krwionośnych i zmniejszeniu krzepliwości krwi.

  3. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Podczas siedzenia układaj nogi na podnóżku, a podczas leżenia na poduszce. Uniesienie nóg odciąża układ krążenia i ułatwia powrót krwi do serca.

  4. Regularnie ćwicz. Nie ma nic lepszego dla zdrowia Twoich nóg, niż regularna aktywność fizyczna. Najkorzystniej byłoby poświęcać na nią około 30 minut dziennie. Dobre i bezpieczne dla nóg aktywności to m.in. spacery, jazda na rowerze, pływanie i joga.

  5. Utrzymuj zdrową dietę. Zadbaj o spożywanie dużej ilości błonnika. Jedz świeże owoce i warzywa, które są bogate w witaminy i antyoksydanty. Unikaj spożywania nadmiaru soli, bo ma ona tendencję do zatrzymywania wody w organizmie i przyczynia się do powstawania obrzęków. [1], [2], [3]

Poprawa krążenia nóg – co poza naturalnymi sposobami?

Pomimo wszelkich starań i działań, które wprowadzasz do codzienności, jeśli tylko pojawiają się u Ciebie objawy pogorszenia krążenia krwi w nogach, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Ważne, żebyś został zbadany i oceniony pod kątem budowy i funkcji naczyń krwionośnych w nogach.

Na dokuczliwe objawy możesz zastosować apteczny żel z heparyną. Heparyna ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. Stosowana miejscowo cechuje się dobrym profilem bezpieczeństwa. Można ją stosować w przypadku obrzęków, uczucia ciężkości nóg i żylaków. [4]

Gdy pojawią się u Ciebie żylaki, zgłoś się do flebologa lub chirurga naczyniowego, z którym omówisz wskazania do usunięcia żylakowato poszerzonych żył.

 

Naturalne sposoby na poprawę krążenia w nogach to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wspomóc zdrowie swoich nóg – niezależnie od tego, czy działania mają mieć formę profilaktyczną, czy niwelować już powstałe dolegliwości. Najlepsze efekty odniesiesz, jeśli wprowadzisz kilka metod jednocześnie.

 

Bibliografia

[1]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2]       M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.

[3]       M. Dziwenka i R. W. Coppock, „Chapter 48 – Ginkgo biloba”, w Nutraceuticals (Second Edition), R. C. Gupta, R. Lall, i A. Srivastava, Red., Academic Press, 2021, s. 835–852. doi: 10.1016/B978-0-12-821038-3.00048-3.

[4]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 18 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

Artykuł sponsorowany

Redakcja bozpn.pl

Na Bozpn.pl dzielę się swoją pasją do aktywnego stylu życia i zdrowia. Piszę o sporcie, diecie, turystyce i ciekawych hobby, które dodają energii i radości na co dzień. Jeśli szukasz inspiracji, jak żyć pełnią życia – zapraszam do czytania i odkrywania razem ze mną!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Korekcja astygmatyzmu
Nieleczone zerwane więzadło krzyżowe – objawy i możliwe konsekwencje
Przedłużanie włosów metodą kanapkową

Jesteś zainteresowany reklamą?