Strona główna
Hobby
Tutaj jesteś

Jak rozpoznać rodzaj włóczki?

2 czerwca, 2024 Jak rozpoznać rodzaj włóczki


Zamierzasz rozpocząć przygodę z dzierganiem? Zanim przystąpisz do pracy, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią włóczkę. Aby mieć pewność, że dokonujesz dobrego wyboru, warto poznać rodzaje włóczek oraz dowiedzieć się, jak je od siebie odróżnić. Na co zwrócić uwagę? Oto najważniejsze kwestie.

Rodzaje włóczek ze względu na ich skład

Od rodzaju włóczki zależy efekt Twojej pracy, a także sposób pielęgnacji ręcznie wykonanego sweterka lub szala. Wybór jest zaś ogromny. Wystarczy choćby spojrzeć na asortyment sklepu WełnaBawełna, w którym znajdziesz włóczki sklasyfikowane według wielu parametrów. Podstawowym kryterium jest zaś skład włóczki. Jakie są rodzaje włóczki ze względu na pochodzenie? Są to:

  • włóczki naturalne pochodzenia roślinnego (np. len, bawełna, bambus),

  • włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego (np. wełna, alpaka, angora),

  • włóczki syntetyczne (np. akryl, poliester, włóczka metalizowana).

Możesz spotkać się także z włóknami mieszanymi. To częsta praktyka m.in. w przypadku włóczek wełnianych, które dzięki dodatkowi poliamidu są znacznie trwalsze. 

Sposoby na rozpoznanie rodzaju włóczki

Profesjonalne sklepy sprzedające włóczki, takie jak WełnaBawełna pakują produkty w papierowe etykiety, na których jest opisany skład. Może się jednak zdarzyć, że przez przypadek je zgubisz, co utrudni prawidłowe rozpoznanie włóczki. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdzisz rodzaje włóczek, stosując poniższe metody. 

Palenie włóczki

Aby rozpoznać włóczkę, należy umieścić w płomieniu świeczki lub zapałki niewielki fragment wyrobu. Biorąc pod uwagę, jakie są rodzaje włóczek, proces spalania będzie wyglądać następująco:

  • włókna naturalne pochodzenia roślinnego palą się bardzo szybko, płoną jasnym płomieniem oraz wydzielają zapach papieru,

  • włókna pochodzenia zwierzęcego palą się dłużej, płomień jest krótki, a zapach przypomina woń palących się włosów,

  • włókna syntetyczne topią się w ekspresowym tempie, pozostawiając po sobie wolno stygnącą masą, a zapach może przypominać ocet.

Istotny jest też rodzaj popiołu. W przypadku włókien pochodzenia roślinnego jest on sypki i miękki w dotyku. Włókna zwierzęce pozostawiają po sobie bezkształtną (wełna) lub kulistą (jedwab) masę, która łatwo się rozkrusza. Z kolei syntetyczne przyjmują formę twardej kulki.

Próba rozerwania nitki

Przed spaleniem włóczki, warto również spróbować ją rozerwać. Jak w ten sposób odróżnić od siebie rodzaje włóczek? 

  • nitka bawełniana łamie się na wystające, krótkie włókna,

  • len rozrywa się na długie, sztywne nitki,

  • wełna tworzy po rozszczepieniu luźne splątania,

  • jedwab rozdziela się na pojedyncze włókna.

Cechą charakterystyczną włóczek syntetycznych jest z kolei łatwość rozrywania.

Jak oszacować grubość włóczki?

Wszystkie rodzaje włóczek posiadają odmienne właściwości. Wiedząc, jak je od siebie odróżnić, szybciej dopasujesz zaś ich typ do swoich potrzeb. Decydując się na zakupy w WełnaBawełna nie musisz jednak wcale palić lub rwać nitek. Wystarczy, że zachowasz etykietę, aby zawsze mieć pewność, że uzyskasz dokładnie taki efekt, o jakim marzysz.

Artykuł sponsorowany

Redakcja bozpn.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fundacje dla Dzieci
nagrody w zawodach wędkarskich
zawody konne

Jesteś zainteresowany reklamą?