Uzależnienia behawioralne tym różnią się od alkoholizmu czy narkomanii, że do nałogu w tym przypadku nie prowadzi przyjmowanie jakiejś substancji, ale konkretne zachowanie. Niemożność powstrzymania się od wybranych zachowań negatywnie przekłada się na codzienne funkcjonowanie i stopniowo wyniszcza kolejne sfery życia. Uzależnienie behawioralne, tak samo jak uzależnienie od alkoholu, leków czy narkotyków, można leczyć przy pomocy odpowiednio dobranej psychoterapii. Poznaj przykłady uzależnień behawioralnych, z którymi zmaga się coraz więcej osób i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Nałogowy hazard
Do najczęściej występujących w społeczeństwie uzależnień behawioralnych należy nałogowy hazard. W obstawieniu zwycięstwa ulubionej drużyny futbolowej nie ma nic złego, chyba że robisz to przy okazji każdego meczu, a na zakłady wydajesz nawet te pieniądze, które przeznaczone są na pokrycie comiesięcznych opłat. Jednorazowa wizyta w kasynie, na przykład z okazji okrągłych urodzin, nie jest równoznaczna z uzależnieniem, ale chadzanie do niego w każdej wolnej chwili jest już nałogiem. Jeśli masz długi z powodu hazardu, a mimo to nie potrafisz przestać grać, jedynym ratunkiem jest leczenie uzależnienia – Kielce to siedziba ośrodka, który pomaga takim osobom jak Ty. Nie bój się korzystać z doświadczenia terapeutów i pozwól sobie pomóc.
Uzależnienie od seksu
Nałogiem behawioralnym jest również uzależnienie od seksu. Objawia się ono różnego rodzaju kompulsywnymi zachowaniami natury seksualnej, które niosą negatywne skutki przede wszystkim dla życia osobistego. Uzależnienie wywołuje frustracje, może prowadzić do zdrad i spowodować rozpad związku. Wyleczenie z nałogu w tym przypadku nie jest równoznaczne z powstrzymywaniem się od seksu do końca życia. Terapia ma na celu odnalezienie i przepracowanie przyczyn uzależnienia oraz naukę jego kontrolowania. W efekcie leczenia seks znowu jest przyjemnością, a nie źródłem frustracji i problemów.
Pracoholizm
Uzależnieniem, które w niektórych kręgach bywa nawet powodem do dumy i pochwał ze strony otoczenia, jest pracoholizm. Psychiczne uzależnienie od pracy jest jednak groźne dla zdrowia. Prowadzi ono do zaburzenia naturalnego podziału na sferę zawodową i osobistą. Pracoholicy cierpią na niedobór snu, nie zwracają uwagi na dietę, rozluźniają kontakty z bliskimi. I w tym przypadku rozwiązaniem jest terapia.
Zakupoholizm
Kompulsywne zakupy przez społeczeństwo postrzegane są często jako niegroźny nałóg, który dotyka przede wszystkim kobiety. Ciągłe skupienie na kolejnych zakupach wiąże się jednak nie tylko z problemami finansowymi czy kłótniami z życiowym partnerem. Jest ono wyrazem zaburzeń psychicznych. Choć celem, który nałogowiec chce osiągnąć poprzez zakupy, ma być ukojenie emocji, wydawanie pieniędzy często powoduje frustrację, co prowadzi do kolejnych, niepotrzebnych zakupów. Jest to błędne koło, z którego da się wyjść dzięki odpowiednio dobranej terapii poznawczo-behawioralnej. Pomyślne leczenie owocuje powrotem do sytuacji, w której zakupy są naturalną częścią codzienności, a nie jedynym celem egzystencji.
Artykuł sponsorowany