Jako menopauzę określa się ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym nie występuje żadna kolejna miesiączka. Okres okołomenopauzalny to proces przejściowy między okresem reprodukcyjnym życia kobiet a starością. Występująca wówczas burza hormonalna może przyczyniać się do powstawania wielu przykrych dolegliwości, w tym do wzdęć. [1]
Dolegliwości związane z menopauzą – kiedy się pojawiają?
Wiek, w którym kobiety przechodzą menopauzę, jest różny, ale przypada mniej więcej na 50. rok życia. Objawy związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu pojawiają się nawet kilka lat wcześniej z różnym nasileniem u różnych kobiet. Jest to związane z tym, że wygasanie czynności jajników jest procesem stopniowym.
Przyczyny wzdęć w okresie menopauzy
Przed wystąpieniem ostatniej miesiączki dochodzi do znacznego obniżenia funkcji rozrodczych jako efekt pogorszenia czynności jajników. Istotne wahania poziomu estrogenów we krwi mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie, a to z kolei doprowadza do wzdęć.
W okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet przybiera na wadze. Z jednej strony – zmienia się metabolizm w organizmie i zwiększa się tendencja do odkładania tkanki tłuszczowej, a z drugiej strony – u wielu kobiet wzrasta wówczas apetyt i chęci do podjadania.
Zmiany związane z nadchodzącą menopauzą są dużym źródłem stresu, co wpływa na pracę jelit i potęguje zatrzymywanie gazów.
Pojawienie się wzdęć w okresie okołomenopauzalnym zwiększa nieodpowiednia dieta, bogata w pokarmy o potencjale wzdymającym (np. rośliny strączkowe i kapustne), niezdrowe tłuszcze, wysokoprzetworzone dania, słodycze, słodkie napoje i alkohole.
Nadmiernej obecności gazów w jelicie sprzyja też zaostrzenie chorób tj. zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe i choroby zapalne jelit.
Sposoby na wzdęcia w okresie menopauzy
Możesz zmniejszyć nasilenie wzdęć w okresie okołomenopauzalnym poprzez dostosowanie swojego stylu życia lub za pomocą leków.
-
Zwróć uwagę na dietę. W czasie poprzedzającym menopauzę powinnaś o siebie zadbać i postawić na zdrowe produkty: świeże owoce i warzywa, pokarmy bogate w błonnik, zdrowe źródła białek i tłuszczów.
-
Pozostań aktywna. Wraz z dobrze zbilansowaną dietą może to zapobiec w odkładaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej lub pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
-
Pij wodę. Dobre nawodnienie organizmu chroni przed zaparciami i kumulacją wzdęć.
-
Zapanuj nad stresem. W tym nerwowym okresie pełnym napięcia znajdź czas dla siebie. Stosuj techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe. Świetnie sprawdza się joga, która oprócz formy relaksu stanowi sposób na zachowanie aktywności.
-
Sięgnij po zioła. Wypróbuj preparaty zawierające gotowe kombinacje substancji ziołowych tj. mięta pieprzowa i koper włoski. Możesz też wypróbować ziołowe herbatki.
-
Sięgnij po symetykon. Leki na wzdęcia i uczucie pełności zawierające symetykon jako substancję czynną mogą przynieść ulgę i zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Ta substancja nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa miejscowo w jelicie, gdzie doprowadza do zmniejszenia napięcia powierzchniowego dużych pęcherzyków gazu. Mniejsze cząstki gazu mogą być łatwiej wchłonięte przez błonę śluzową jelit lub wydalone przez gazy lub odbijanie. [2], [3], [4], [5]
Okres okołomenopauzalny jest pod wieloma względami czasem trudnym, ale możesz wiele zrobić, żeby panować przynajmniej nad częścią dokuczliwych dolegliwości. Włącz jednoczasowo kilka sposobów na pozbycie się wzdęć, bo to ma szansę na przyniesienie jak najlepszych efektów. W okresie okołomenopauzalnym pozostawaj pod opieką ginekologa.
Bibliografia
[1] G. H. (red) Bręborowicz i K. Czajkowski, Położnictwo – Tom 1, III., t. 1. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.
[2] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/
[3] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
[4] P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Piel. Zdr. Publ., t. 6, nr 1, s. 69–76, 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.
[5] A. Mari i in., „Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management”, Adv Ther, t. 36, nr 5, s. 1075–1084, 2019, doi: 10.1007/s12325-019-00924-7.
Artykuł sponsorowany