Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak pozbyć się łupieżu szybko i skutecznie?

27 listopada, 2023 jak pozbyć się łupieżu

Łupież to przypadłość, którą trudno ukryć. Łuszczące się fragmenty skóry głowy osiadają na ubraniach, pościeli, obiciach mebli – praktycznie wszędzie. Łupież jest nie tylko problemem estetycznym – to choroba skóry głowy i jak każdą inną trzeba ją leczyć.

Jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami?

Medycyna ludowa znała różne sposoby pozbywania się łupieżu. Niektóre mogą wydawać się dziś śmieszne, inne jak najbardziej mają uzasadnienie. I chociaż dziś nie brak kosmetyków i dermokosmetyków skutecznie radzących sobie z tą przypadłością, nadal nie brak osób, które wolą babcine sposoby.

Ocet jabłkowy

Zmieszany z wodą w proporcji 1 : 1 ocet jabłkowy postrzegany jest jako skuteczne panaceum na łupież. Tak przygotowany roztwór trzeba wetrzeć na kilka minut w skórę głowy, a następnie umyć ją jak zwykle.

Żel aloesowy

Aloes wydaje się lekiem na całe zło świata, ma tak wszechstronne zastosowanie. To jedna z tych roślin doniczkowych, którą warto mieć na parapecie, bo może się przydać przy wielu okazjach.

Jak się okazuje, żel aloesowy sprawdzi się też w walce z łupieżem, jeśli wetrzemy go na kilka godzin przed myciem w skórę głowy.

Cebula

Przyczyną powstawania łupieżu są infekcje grzybicze na owłosionej części skóry głowy. Medycyna ludowa nie od dziś wie, że na zwalczanie grzybni najlepsza jest… cebula. Wyciśnij z niej sok i wmasuj w skórę głowy. Poczekaj co najmniej kilka godzin z myciem włosów.

Olej rycynowy, jak się okazuje, ma nie tylko wewnętrzne działanie. Świetnie działa też na łupież. Wystarczy wmasować go w skórę głowy na całą noc, a rano zmyć.

Olej rycynowy znany jest też ze stymulacji wzrostu włosów, więc przy okazji tej kuracji można je trochę wzmocnić i zagęścić.

Jogurt naturalny

Jogurt naturalny także doskonale sobie radzi z neutralizowaniem grzybów i jako taki może być przydatny w walce z łupieżem. Wystarczy wetrzeć go w skórę głowy i poczekać kilka minut. Po tym czasie umyć włosy jak zwykle.

Olej kokosowy

Co prawda sama moda na olej kokosowy pojawiła się u nas stosunkowo niedawno i kurację nim trudno zaliczyć do babcinych sposobów, niemniej nie można o nim nie wspomnieć.

Olej kokosowy wbrew nazwie nie występuje w postaci płynnej, przypomina raczej smalec. Wcieramy go w zmienioną chorobowo skórę głowy na około 30 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą z szamponem.

Jakie kosmetyki na łupież?

Wszystkie powyższe metody mają tę zaletę, że wykorzystują powszechnie dostępne produkty. Wiele z nich mamy w swoich kuchniach. Są też i minusy. Tego typu kuracje są zwykle czasochłonne i uciążliwe. Przyzwyczajeni do ekspresowych rozwiązań, nie chcemy czekać kilka godzin z umyciem głowy, szczególnie rano przed pracą.

Jaki jest najlepszy szampon przeciwłupieżowy? Dobry szampon przeciwłupieżowy jest jednocześnie szamponem nawilżającym. Nadmierne przesuszenie skóry głowy może nasilić objawy, zamiast je złagodzić. Koniecznie powinien też zawierać kwa salicylowy, siarczek lub dwusiarczek selenu, ketokonazol.

Zaletą szamponów przeciwłupieżowych jest między innymi to, że używa się ich tak samo, jak wszystkich innych. Nie trzeba poświęcać wielu godzin na walkę z łupieżem.

Materiał zewnętrzny

Redakcja bozpn.pl

Na Bozpn.pl dzielę się swoją pasją do aktywnego stylu życia i zdrowia. Piszę o sporcie, diecie, turystyce i ciekawych hobby, które dodają energii i radości na co dzień. Jeśli szukasz inspiracji, jak żyć pełnią życia – zapraszam do czytania i odkrywania razem ze mną!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Korekcja astygmatyzmu
Nieleczone zerwane więzadło krzyżowe – objawy i możliwe konsekwencje
Przedłużanie włosów metodą kanapkową

Jesteś zainteresowany reklamą?